Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy: co zabrać na poród?

Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy: co zabrać na poród?

Kiedy pokój maluszka jest już urządzony, a w szafie piętrzą się rozkoszne, maleńkie ubranka, pięknej mamie nie pozostaje nic innego jak spakowanie torby do porodu. Mogłoby się wydawać, że to banalnie proste, jednak dla wielu przyszłych mam to właśnie wyprawka porodowa do szpitala okazuje się najbardziej kłopotliwa. Skąd wiadomo, co się przyda, a co nie? Jak spakować torbę do porodu i nie zwariować? Spokojnie, przyszła mamo, dasz sobie radę!


Rzeczy do porodu – czym się kierować przy wyborze?

Lista rzeczy do szpitala dla mamy i dziecka nie powinna być długa, ale musi być praktyczna. Rzeczy, które będą w niej spakowane, mają posłużyć docelowo na dwa-trzy dni pobytu w szpitalu. Powinny zmieścić się do jednej torby ze względu na ograniczone miejsce przy szpitalnym łóżku, a także by świeżo upieczonej mamie było łatwo sięgać do jednego bagażu i od razu znaleźć to, co potrzebne.

 

O tym, co spakować do porodu, decyduje wiele czynników, między innymi stan zdrowia mamy i maluszka, szacowany wzrost dziecka oraz, co najważniejsze, pora roku. Rzeczy, które będzie się pakowało, warto podzielić na dwie grupy – dla mamy i dziecka – a następnie na podgrupy:

 

  • artykuły pielęgnacyjne i kosmetyki,
  • ubrania na pobyt w szpitalu,
  • środki higieniczne,
  • ubrania na wyjście,
  • dokumenty i niezbędniki.

Szlafroki ciążowe do porodu i do karmieniaSzlafrok ciążowy i do porodu

 

Jeśli chodzi o artykuły pielęgnacyjne i kosmetyki, wśród nich nie powinno zabraknąć zarówno produktów zarówno dla mamy, jak i dziecka. Chodzi oczywiście o pieluszki, chusteczki oraz kremik dla dziecka, jeśli mama planuje go używać, oraz kosmetyki, których kobieta używa na co dzień. Ważne są również ubrania, w których będzie się chodziło w szpitalu. W przypadku mamy powinny to być następujące rzeczy.

 

  • Szlafrok i koszule do porodu oraz do karmienia. Warto mieć na uwadze, że koszula, w której będzie się rodziło, może ulec zniszczeniu poprzez zbytnie zabrudzenie czy konieczność rozcięcia. Dlatego nie warto szykować się na pokaz mody. Z kolei po porodzie bardzo ważna jest wygoda. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie sukienka do porodu i karmienia piersią, w której świeżo upieczona piękna mama będzie się czuła komfortowo. Warto na wszelki wypadek mieć naszykowane dwie sztuki
  • Bielizna poporodowa. Dobrze, żeby piękna mama zaopatrzyła się w specjalną bieliznę stworzoną dla kobiet po porodzie i w połogu. Jest ona delikatna i oddychająca, co ułatwia regenerację. Ważny jest także biustonosz do karmienia piersią. Pierwsze próby mogą być dla świeżo upieczonej mamy trudne, dlatego bielizna powinna być jak najlepiej współpracująca!
  • Może się to wydawać błahe, ale nie należy zapomnieć o tym, by mieć w czym chodzić po szpitalu. Liczy się wygoda, więc odpowiednie kapcie to niezbędnik! Warto też pamiętać o obuwiu kąpielowym.

Koszula ciążowa do porodu i do karmieniaKoszule ciążowe do porodu i do karmieniaKoszule do szpitala do porodu

 

Oczywiście, należy pamiętać o typowych rzeczach jak skarpetki, spodnie, sweter.

 

Jeśli chodzi o szpitalną wyprawkę dla noworodka, ta powinna zawierać nieco więcej, ale również prostych ubranek, w ilości dwóch – trzech sztuk:

 

Wyprawka dla niemowlątWyprawka niemowlęca do szpitalaWyprawki niemowlęce dla noworodków

Jeśli chodzi o rozmiar ubranek, do szpitala warto zabrać o rozmiar większe niż sugerowany z badania USG – zdarzają się bowiem niespodzianki! W zasadzie nie ma znaczenia, czy szykuje się wyprawkę dla dziewczynki, czy wyprawkę dla chłopca. Pierwsze godziny po porodzie z pewnością nie są czasem ani na strojne sukieneczki, ani na urocze garniturki, a powyższa lista sprawdzi się dla obu płci. Ale oczywiście piękna mama może wybrać ciuszki z odpowiednimi wzorami czy kolorami, w których chce zobaczyć swoje maleństwo.

 

W kwestii środków pielęgnacyjnych świeżo upieczonej mamie mogą się przydać wkładki laktacyjne oraz podkłady poporodowe. Z kolei jeśli mowa o dokumentach – niezbędna jest karta ciąży oraz wyniki ostatnich badań. Warto również zabrać kilka gadżetów – ładowarkę do telefonu, drobne przekąski, np. gumy do żucia czy cukierki (podczas porodu bardzo zasycha w ustach!) i np. książkę do poczytania, kiedy maluszek będzie słodko spał. Dla dziecka z kolei można zabrać smoczek, jeśli planuje się do używać oraz mięciutką szczotkę do włosków.

Warto wiedzieć!

Niektóre szpitale posiadają gotową listę wyprawkową, która może pomóc przyszłej mamie dobrze zorganizować swój bagaż. Warto dowiedzieć się, czy placówka, w której planuje się poród, dysponuje taką „ściągą”. Można również zapytać, czy są potrzebne własne pieluchy – niektóre szpitale udostępniają mamom pieluszki.


Wychodzimy ze szpitala!

Jeśli chodzi o wyprawkę na wyjście ze szpitala, i piękna mama, i jej piękny maluszek powinni być ubrani adekwatnie do pogody, przy czym warto, by noworodek miał jedną warstwę ciuszków więcej. Przyda się także kocyk. Jeśli planuje się przejazd samochodem, bezwzględnie należy go dobrze przygotować, niezależnie od pokonywanej odległości – musi być w nim odpowiedni fotelik do przewożenia niemowląt.

Rożek niemowlęcyKocyk dla niemowlątKocyk samochodowy

 

Szykowanie wyprawki porodowej oznacza, że termin zbliża się wielkimi krokami. Dobrze więc pozostawić torbę do szpitala w widocznym miejscu, by być gotowym w każdej chwili. Piękna mamo – powodzenia!